ZAJĘCIA MUZEALNE W KOPALNI SOLI W WIELICZCE

30 stycznia 2008 roku uczniowie nauczania zintegrowanego pod opieką nauczycieli wybrali się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce, która w 1978 r. znalazła się na Pierwszej Światowej Liście Dzidzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Na miesjcu na uczniów czekało dwóch przewodników, którzy zabrali dzieci na podziemną wędrówkę "Śladami legend wielickiej kopalni". Uczestnicy wycieczki po pokonaniu 378 stopniu i zejściu na głębokość 64 metrów otrzymali kartki z quizem związanym z legendami i pamiątkowe ołówki. Wraz z przewodnikiem dzieci tropiły ślady i znaki Skarbnika prowadzące do Jego siedziby. Wysłuchały legend m.inn. o pierścieniu św. Kingi, o Skarbniku. Uczniowie rywalizowali w dwóch drużynach: palaczy i nosicieli w konkurencjach związanych z wykonywaniem tradycyjnych prac górniczych (np toczenie bałwana, budowanie kasztu). Po zakończeniu wędrówki podziemną trasą podczas, której uczniowie mogli oglądać wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęt, dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych na dzieci czekał poczęstunek w pięknej położonej na głębokości 125 m podziemnej restauracji. Wszystkie przygotowane dla dzieci atrakcje wzbudzały wśród uczniów dużo radości. Po 4 godzinnym pobycie w kopalni zadowoleni chociaż zmęczeni uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną.