WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W dniach 10-11 lipca br uczniowie szkoły podstawowej w ramach działalności koła humanistycznego uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do stolicy Dolnego Śląska. Wrocław położony nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami jest miastem 12 wysp i 112 mostów. Niewątpliwie jest jednym z najładniejszych miast naszego kraju. Stare Miasto dostarcza turystom wielu atrakcji. Uczestnicy wycieczki przeszli m.inn. na Rynek, stanowiący serce miasta, otoczony pięknie odnowionymi kamienicami. Zobaczyli ratusz, kamienicę pod Złotym Słońcem, gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego. Spacerując po mieście uczniowie zwiedzili także Muzeum Archeologiczne, w którym przechowywane są zabytki reprezentujące wszystkie epoki i okresy: od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.) z terenu całego Śląska. W gablotach można podziwiać najbardziej reprezentatywne pozostałości niezliczonych pokoleń żyjących na Śląsku- przedmioty codziennego użytku, ozdoby, narzędzia i uzbrojenie. Eksponowane są też zabytki związane z wierzeniami i obrzędami kultowymi. Ciekawym elementem są rekonstrukcje budynków i założeń obronnych.
Oczywiście będąc we Wrocławiu nie można nie zobaczyć legendarnego obrazu namalowanego przez Jana Styka i Wojciecha Kossaka. Wielkie malowidło olejne ma wymiary 15 na 120 metrów i zostało rozpięte na ścianie wokół okręgu o średnicy około 38 m. Dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.
Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili także Ogród Botaniczny, zwany przez mieszkańców Wrocławia "oazą piękna i spokoju". Pięknie położony w najstarszej części miasta – na Ostrowie Tumskim, obok monumentalnych gotyckich kościołów – zachwycający urodą roślin pochodzących zarówno z naturalnych stanowisk, jak i z ogrodów botanicznych na całym świecie. Ogród dostarcza materiału do badań naukowych, umożliwia uczniom poznawanie botaniki „na żywo”, a miłośnikom przyrody odkrywanie jej tajemnic.
Ostatnim punktem dwudniowej wycieczki był Miejski Ogród Zoologiczny zawierający największą w Polsce kolekcję zwierząt. Składa się na nią obecnie około 4000 osobników. W tej kolekcji liczni są przedstawiciele gatunków nie występujacych już w naturze, bądź tych, którym grozi zagłada. Można było dostrzec, że największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się: niedzwiedzie, dzikie koty i słonie.
Głównym celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań architektonicznych uczniów, zapoznanie z zabytkami kultury materialnej i bogactwem kultury duchowej Śląska. Uczestnicy wycieczki mieli okazję porównać różnice kulturowe dwóch regionów Polski: dolnośląskiego i małopolskiego. Poza tym wycieczka była okazją do zaszczepienia w młodych ludziach poczucia odpowiedzialności za ochronę zabytków kultury jako naszego wielkiego dziedzictwa. Dla uczniów naszej szkoły była to pierwsza wizyta w tym regionie i nie kryli oni swojego zachwytu.

     

c_back.gif (4111 bytes)